Artykuły

 

SKALA TWARDOŚCI MOHSA

Twardość minerałów określa tzw. Skala Mohsa obejmująca 10 wzorcowych minerałów. Daje możliwość szybkiego rozpoznania w warunkach terenowych podstawowych skał i minerałów, dzięki czemu do dziś jest stosowana przez geologów.

Jedną z najważniejszych cech diagnostycznych minerałów, a zwłaszcza kamieni szlachetnych, jest ich twardość. Określa odporność ich kryształów na rysowanie lub  ścieranie. Do określania względnej twardości minerałów stosuje się uproszczoną dziesięciostopniową skalę zaproponowaną przez niemieckiego mineraloga Fryderyka Mohsa w 1812 roku. Skala ta obejmuje 10 wzorcowych minerałów. Ułożone są w kolejności wzrastającej twardości. Oznacza to, że każdy kolejny minerał rysuje wszystkie poprzednie i jest rysowany przez następne w kolejności. Należy jednak pamiętać, że różnice twardości pomiędzy kolejnymi okazami w skali Mohsa mają wartość względną. Na przykład gips (twardość 2) jest tylko około pięć razy miększy od apatytu (twardość 5). Z kolei  diament (twardość 10) jest około 140 krotnie twardszy od korundu (twardość 9) i aż 47 milionów razy twardszy od talku.

 

Copywriting: Mesago Italia Realizacja: Elefont

 

Firma MESAGO ITALIA jest spółką importującą kamień bezpośrednio od producentów i właścicieli kamieniołomów tak obiecujących rynków jak Indie, Chiny, Turcja, Brazylia. Najważniejszym atutem firmy jest bardzo dobra znajomość rynków południowej Europy. Długoletnie doświadczenie w branży kamieni ogrodowych daje nam możliwość zaoferowania bogatej oferty w konkurencyjnych cenach. Satysfakcja i zadowolenie klienta jest dla nas zawsze najważniejsze!